تیتر خبرها

جاذبه های گردشگری استانبول-پایتخت تاریخی ترکیه

شهراستانبول پایتخت تاریخی ترکیه و بخشی از آن در آسیا و بخشی در اروپا قرار گرفته است. استانبول شهر  نیلگون، جزئی از تاریخ کهنسال جهان است و آثار دوره‌های مختلف تاریخی در این شهر این موضوع را اثبات می‌کند. استانبول که در سال ۲۰۱۰ پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد کنار تنگه بسفر و دریای مرمر قراردارد؛ شهر این تنگه را، که هم در قاره آسیا و هم در قاره اروپا قرار دارد و باعث جدایی این دو قاره می‌شود در دل خود جای داده است. این شهر یکی از بزرگترین شهرهای جهان است که درهر دو قاره قرار دارد و به دو قسمت آسیایی و اروپایی تقسیم شده است؛ پل سلطان فاتح احمد که بر روی این تنگه بنا شده، دو قسمت را به هم متصل می کند. هنگامی که در استانبول قدم می‌زنید می‌توانید یک هارمونی زیبا از بخش های متفاوت طبیعت را درآن ببینید مثل دریا آسمان و تپه در کنار هم. در زمینه گردشگری نیز مساجد عظیم و زیبا، بناهای کهن، پل های وسیع، موزه ها و غذاهای لذیذ آن مسافرین بسیاری را برای سفر تشویق می‌کند.

ایا صوفیه

ایا صوفیه ساختمان نفیس و کهنی است در دوره‌ امپراتوری بیزانس ساخته شد. این بنای ارزشمند، برای حاکمان آن دوران به معنای یک دژ استوار بود و قدرت ، ثروت  و توانایی‌های فنی امپراتوری را به دنیا نشان می‌داد؛ از این رو نواحی اطراف تحت پادشاهی بنا نیز، به عنوان مرکز دنیا شناخته می‌شدند. بعد از تسخیر قسطنطنیه توسط سپاهیان پر قدرت عثمانی این کلیسا به مسجد تبدیل شد. ایا صوفیه به خاطر معماری شگفت‌انگیز، نماهای داخلی با عظمتش و اهمیت باستانی آن، گردشگران را  به سمت خود می‌کشاند.

کاخ توپ کاپی

این قصر با عظمت به دستور پادشاه امپراتوری عثمانی “سلطان محمد فاتح “بنا شد. این کاخ مشهور و با شکوه  تابلوی بی نظیری از هنر اسلامی است. توپ کاپی بخشی از منطقه‌ تاریخی استانبول و نام دیگر آن “حرم سلطانی” است. معماری شگفت حیاط این بنا با کاشی‌های زیبا و دست‌ساز تزئین شده است و فضای درون اتاق‌ها، برج ها،  تالار‌ها و دیوارهای این مجموعه‌ باستانی شکوه آن را به نمایش می‌گذارند. یکی از جذاب ترین و دیدنی‌ترین بخش‌های این کاخ ، حرم‌ سرای آن است، جایی که همسران و شاهزادگان در آن با مراقبت های ویژه زندگی می‌کردند. بارگاه دوم کاخ، شامل آشپزخانه‌ سلطنتی و بارگاه سوم، مکانی است که جایگاه اختصاصی پادشاه است و تماما دراختیار شخص پادشاه قرار دارد؛ جایی که هرکس به آن راه ندارد. تزیینات فوق العاده چشم‌گیر و آثار مذهبی این کاخ بسیار است و دیدنی های باشکوه فراوانی در آن وجود دارد. این اثر بی نظیر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

مسجد آبی (مسجد سلطان احمد)

آسمان نیلگون استانبول و یادگار آبی سلطان احمد برای پایتختش، مسجد زیبایی است به نام «ماوی مچیید» و به معنی مسجد آبی؛ مسجدی که نامش به خاطر تزیینات و رنگ کاشی‌های آبی آن است. سرامیک‌هایی با طرح گل لاله در مسجد دیده می‌شود که بی مثال هستند. این مسجد شش مناره همانند مسجد الحرام دارد و دارای شیشه‌های رنگ آمیزی شده است. باغ‌های نزدیک به مسجد نیز، که گل‌های لاله در آن در مقابل عظمت مسجد سر خم کرده اند، بسیار دیدنی است. سلطان احمد برای رقابت با مسجد ایا صوفیه این بنا را که در نوع خود بی نظیر است در اوایل قرن ۱۷ ساخت.

باسیلیکا سیسترن

 یکی از معروفترین و شگفت‌ انگیزترین جاذبه‌های گردشگری استانبول «باسیلیکا سیسترن» است. این تالار بزرگ زیرزمینی، ظاهرا شبیه قصر و در ۱۲ ردیف است و با ۳۳۶ ستون نگه داشته شده؛ تالاری که در دوران بسیار کهن به عنوان یک آب‌ انبار سلطنتی مورد استفاده بوده است. ساخت این مجموعه به حکم کنستانتین کبیر انجام شده و در دوران ژوستینین ساخت آن به اتمام رسیده است. اکثر ستون‌های استفاده شده در ساخت این اثر از سازه‌های عهد پیشین بوده و دارای حکاکی‌های تزیینی واقعا دیدنی است، از مشهورترین ستون‌های این مجموعه می‌توان به ستونی با حکاکی سر مدوزاو اشاره کرد. مدوزا از اساطیر یونان باستان است؛ گفته می‌شده که او فناناپذیر بوده و به چشمان هر کس که خیره می مانده او را  تبدیل به سنگ می‌کرده است. انعکاس نور ستون‌های این آب انبار در آب تصویر زیبایی را به تماشا می گذارد.

بازار بزرگ (بازار سرپوشیده)

در هر شهر و هر کشوری همه دوستدار خرید و گرفتن سوغاتی از آن شهر هستند و اغلب شمایل آثار تاریخی و صنایع دستی شهر در بازارهای مختلف موجود است. موزه ها نیز از طرف دیگر رنگ و تصویری دیگر و بسیار جذاب خلق می کنند. اگر شما بخواهید همه این موارد را همزمان و یکجا تجربه کنید، به بازار سر بسته و بزرگ استانبول سری بزنید؛ بازاری که همه‌ گردشگران استانبول به آن سر می‌زنند و از آن لذت می‌برند. این بازار بزرگ سرپوشیده در واقع اولین مرکز خرید دنیا است. وسعت آن به اندازه یک محله‌ بزرگ است. دیوارهای تشکیل دهنده آن بسیارضخیم است. این بازار عظیم دارای ۱۱ دروازه ورودی است و بین دو مسجد واقع شده است. هر محصولی در آن یافت می‌شود، از قالی و فرش تا پوشاک و کارهای دستی، جواهرات و همچنین خوراکی‌های محلی، ادویه جات، ترشی جات و غیره. در کنار بازار بزرگ به بازار ادویه جات نیز حتما سری بزنید که بوی آن و حضور در آن وصف‌ناپذیر است.

کیز کوله سی (قلعه دختر)

این قلعه با داستانهای بی نظیرش که اهالی شهر از آن صحبت می‌کنند و با داستان غم‌انگیزش نماد استانبول و یکی از رمانتیک‌ترین مکانهای آن به شمار می‌آید. کیز کوله سی در قسمت  ورودی در بخش خلیج استانبول واقع است و آن را در قرن دوازدهم ساخته‌اند.  بدلیل قرار گرفتن در وسط آب مناظر زیبایی را در کنار آن می‌توان شکار کرد و اغلب نیز این قلعه پذیرای گردشگران بسیاری از تمام نقاط دنیا است.

کاخ دلما باغچه

کاخ باشکوه و مجلل  دلمه باغچه، یکی از آثار معماری اروپایی و تاثیرگذار بر معماری دوران امپراتوری عثمانی است. این کاخ با عظمت، به دستور سلطان عبدالمجید ساخته شد تا جایگزین کاخ توپ گاپی برای سکونت و اقامتگاه اصلی سلطان و حریم او باشد. باغ‌های زیبای حوالی کاخ، با فواره‌ها، حوض‌ها و باغچه‌های گل زیبا تزیین شده‌اند. محیط داخلی کاخ ترکیبی از هنر نمایی عثمانی با سبک‌های روکوکو، باروک و نئوکلاسیک است. این کاخ زیبا با چلچراغ‌های بزرگ و با شمعدان‌های باشکو و لوازم گران قیمتی به سبک فرانسوی و نقاشی‌های دیواری مدهوش کننده تزئین شده است.

خیابان استقلال و میدان تکسیم

خیابان بسیار مدرن و شلوغ در شهر استانبول که از اصلی ترین جاذبه های گردشگری استانبول است، استقلال نام دارد. در اینجا مراکز خرید کلاسیک، مغازه‌ها، رستوران‌ها و کافه‌های فراوانی وجود دارد. مناطق اطراف خیابان استقلال، میزبان تعداد زیادی کلیسا و بناهای قدیمی است که چهره‌ای زیبا به این بخش داده‌اند. این میدان معروف به نام «تکسیم» یک محله کلاسیک، بسیارمدرن و شلوغ در بهترین بخش اروپایی استانبول است. در این منطقه غیر از رستوران‌ها و کافه‌های باکلاس، هتل‌هایی همچون جیلان و گراند هایت استانبول واقعند. ساختمان معروف جمهوریت در بخش غربی این میدان واقع گردیده و تمام توریست‌ها را به سمت خود می‌کشاند.

اسکودور

ساحل آسیایی بی نظیر استانبول، اسکودور، در نزدیکی برج دختر واقع شده است. در این منطقه مساجد قدیمی، خانه‌های قدیمی چوبی و خیابان‌های باریک بسیاری جود دارد. این بناهای بسیار زیبا و دیدنی در نزدیکی اسکله واقع گردیده‌اند و این شهر یکی از اولین سکونت‌‌گاه‌های یونانیان در کنار«تنگه بسفر» بوده است. شهر بدلیل واقع شدن در مسیرهای مهم اقتصادی اهمیت زیادی داشته و پایانه‌ای برای کاروان‌های بازرگانی و تجاری بوده است. یکی از دیدنی‌های این منطقه وجود «مسجد مهرماه سلطان» است که آن را به دستور سلطان سلیمان برای دخترش ساخته‌اند.

مطلب پیشنهادی

کوه خضر نبی

کوه خضر نبی

کوه خضر نبی یکی از جاذبه‌های قم است که در ۶ کیلومتری مرکز شهرستان قم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *