تیتر خبرها

دلایل افزایش تعداد حملات رژیم صهیونیستی به سوریه چیست؟

همزمان با پرواز هواپیماهای حامل هیئت‌های دیپلماسی کشورهای مختلف عربی و اسلامی که این روزها آسمان سوریه را شلوغ کرده‌اند، صدای دیگری هم این روزها از آسمان به گوش می‌رسد؛ صدایی که مردم سوریه آن را دوست ندارند. صحبت از حملات رژیم صهیونیستی است که طی روزها و هفته‌های اخیر به صورت شدیدتر از قبل صورت می‌گیرد. زمانی خانه‌ای مسکونی در منطقه کفرسوسه دمشق را به بهانه نزدیکی به یک مدرسه ایرانی بمباران می‌کنند؛ و زمانی دیگر فرودگاه‌های غیرنظامی سوریه در دمشق و حلب را هدف قرار می‌دهد تا کمک‌های انسان‌دوستانه به دست ملت سوریه نرسد!

حسام زیدان، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی، در بیان علت تشدید حملات اسرائیل اظهار داشت: «رژیم صهیونیستی به این علت حملات خود به سوریه را تشدید کرده که می‌خواهد جلوی روندهای سیاسی و دیپلماتیک جدید را بگیرد. به عبارت دقیق‌تر می‌خواهد از طرق حملات نظامی، فضای سیاسی را تحت تأثیر قرار دهد.»

او در ادامه این نکته را بیش‌تر توضیح می‌دهد: «ما در این اواخر شاهد گشایش‌های بزرگی در سطح منطقه‌ای و عربی و بین المللی در قبال سوریه هستیم. این موضوع خشم دشمن اسرائیلی را برانگیخته و می‌خواهد خود را یکی از بازیگران اثرگذار این مرحله نشان دهد!»

 

به عقیده این کارشناس سوری، دمشق تاکنون با خویشتنداری و “صبر استراتژیک” ضربات بیش‌تری به دشمن وارد کرده است: «به نظر من بهترین واکنش به این حملات، همین رویکردی است که دولت سوریه دنبال می‌کند. میدان اصلی رویارویی ما با اسرائیل، نه در آسمان و سلاح و موشک، بلکه در معادلات دیپلماتیک است. ما مناسبات جدید سیاسی را به منطقه تحمیل کرده و اسرائیل را در تنگنا قرار می‌دهیم. همین هم‌پیمانی‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در ادامه آمریکا را هم وادار خواهد کرد تا از شمال و شرق سوریه خارج شود.»

پدافند هوایی ارتش سوریه تاکنون بخشی از حملات اسرائیل را دفع و موشک‌ها را رهگیری کرده است؛ اما تاکنون اقدام متقابل صورت نگرفته است.

 

گروهی اعتقاد دارند دمشق ترجیح می‌دهد به سبک خودش به این عملیات‌ها پاسخ دهد. آن‌ها به جای پاسخ نظامی مستقیم، پایه‌های امنیت و استقرار را در سوریه تثبیت و تقویت کرده و در حوزه دیپلماسی منطقه‌ای نیز تغییراتی علیه منافع اسرائیل ایجاد می‌کنند. در مقابل، اما برخی پیش‌بینی می‌کنند محور مقاومت از تهران تا دمشق و بیروت، احتمال دارد واکنش قاطع از خود نشان دهد؛ به ویژه آن‌که اخیرا شهادت دو مستشار نظامی سپاه پاسداران در سوریه رسما تأیید شده است.

عصام هلالی، نویسنده و روزنامه نگار سوری، در بیان علل حملات اخیر رژیم صهیونیستی اظهار داشت: «آنچه ما آن را “محور شر” یا جبهه غربی – عبری به رهبری آمریکا می‌نامیم، بر این باور است که نبرد را در عرصه میدانی باخته است؛ و در عرصه سیاسی نیز با توجه به مذاکراتی که در مسکو با حضور ایران، روسیه، ترکیه و سوریه در حال انجام است، جایگاهی ندارند. این بدین معناست که جبهه استکبار جایی در منطقه ندارد. در واقع جبهه استکبار در مقابل جبهه مقاومت شکست خورده و هیچ جایگاهی در نقشه سیاسی آینده منطقه ندارد.»

در روزهای اخیر ایران و سوریه در واکنش به این تجاوزها که سوریه را هدف گرفته اند، به رژیم صهیونیستی این پیام را داده اند که پاسخ این حملات به زودی و دردناک خواهد بود.

مطلب پیشنهادی

میانکاله

چرا نباید پتروشیمی میانکاله ساخته شود؟

به گزارش خبرنگار محیط‌زیست خبرگزاری فارس، به‌ رغم مخالفت سازمان محیط‌زیست با ساخت مجتمع پتروشیمی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *