کارخانه نوآوری یا مجتمع فناوری مروارید با اعتبار ۱۵ میلیاردتومانی از معاونت علمی ریاست‌جمهوری به‌اضافه اعتبار چند میلیاردتومانی از بودجه استانی اردیبهشت امسال افتتاح شد اما علی‌رغم اینکه انتظار بود با هزینه میلیاردی انجام شده دارای نتیجه و محصول و پویایی باشد، اما این کارخانه با گذشت هشت ماه از افتتاح، تعطیل است.

کارخانه‌ای در بوشهر که پس از افتتاح تعطیل شد!+ عکس

سرویس اقتصادی خبرگزاری فارس – بوشهر: از عوامل به‌وجودآمدن کارخانه‌های نوآوری، پیشرفت سریع فناوری و تکنولوژی در دنیای امروز، ایجاد مرکزی برای رشد ایده‌های امروزی و تأمین نیازهای جامعه و استفاده از فناوری‌های روز دنیا با به‌کارگیری خلاقیت متخصصان در زمینه‌های مختلف، با هدف رفع مشکل و نیازهای جامعه و ایجاد فضایی یکپارچه برای فعالیت‌های مختلف در مسیر کارآفرینان استارتاپی بوده اما همه آنچه شرح داده شد در بوشهر اتفاق افتاده و نیفتاده. حتماً می‌پرسید چطور؟ شاید در ظاهر همه اینها اتفاق افتاده باشد امّا …

افتتاح ساختمانی به نام کارخانه نوآوری در بوشهر

سرنوشت کارخانه نوآوری در استان بوشهر بالا و پایین‌های دیگری دارد. اردیبهشت سال جاری، در سفر یک‌روزه معاونت علمی رئیس‌جمهور به بوشهر، کارخانه نوآوری با حمایت این معاونت در فضایی به مساحت 3000 مترمربع و بودجه‌ای بالغ‌بر 15 میلیارد تومان افتتاح شد که به گفته رئیس دانشگاه خلیج‌فارس این کارخانه محل تجمع شرکت‌های دانش‌بنیان بوده و در آن خدمات موردنیاز و مرتبط به‌صورت متمرکز فراهم می‌شود؛ امّا امروز و پس از گذشت هشت ماه از افتتاح کارخانه نوآوری آنچه شاهد هستیم با آنچه وعده‌داده‌شده بسیار تفاوت دارد!

کارخانه نوآوری یا مجتمع فناوری مروارید با حمایت و تخصیص اعتبار ۱۵ میلیاردتومانی از معاونت علمی ریاست‌جمهوری به‌اضافه اعتبار چند میلیاردتومانی از بودجه استانی افتتاح شد اما علی‌رغم اینکه انتظار بود با هزینه میلیاردی انجام شده دارای نتیجه و محصول و پویایی باشد دچار سکون و رخوت شده است.

ماهیت و رسالت ذاتی کارخانه نوآوری حمایت از جوانان صاحب ایده و خلاقیت و همچنین بخش خصوصی فناور بوده که در همین راستا نیز احداث و تأمین بودجه شده است؛ به همین خاطر توقع جامعه علمی استان بوشهر این بوده که شاهد استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده‌ها جهت توسعه اکوسیستم کارآفرینی مثل سایر کارخانه‌های نوآوری در کشور باشند، ولی در میان گزارش‌ها و گفته‌های جامعه هدف، تحقق این مهم به چشم نمی‌خورد.

هنگامی‌که جهت تهیه گزارش فعالیت‌ها به سراغ ساختمان رفتیم به یک ساختمان متروکه و بدون حضور حتی یک نفر جهت پاسخگویی در کلیه طبقات ساختمان برخوردیم!

متأسفانه حتی یک اتاق از ساختمان میلیاردی کارخانه نوآوری موسوم به مروارید نیز فعال نبود و هیچ شخص و یا شرکتی در آن حضور نداشت، تا جایی که گردوخاک‌های روز افتتاحیه هنوز بر درودیوار و شیشه‌های ساختمان به چشم می‌خورد. مشخص بود که پس از افتتاح و گذشت هشت ماه کسی آنجا حضور هم پیدا نکرده و این کارخانه باآن‌همه شعار حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به یک ساختمان متروکه تبدیل شده است.

فراخوان جدید و مبهم کارخانه نوآوری در بوشهر

اما دیگر نکته قابل‌توجه فراخوان منتشر شده توسط منطقه ویژه علم و فناوری بوشهر است، منطقه ویژه‌ای که خود بعد از گذشت بیش از پنج سال از راه‌اندازی حتی هنوز محل استقرار و کارکرد و خروجی آن نیز مشخص نیست و باعث خروجی مثبت و پیشرفت رو به جلویی برای استان نشده و تنها به یک اتاق در دانشگاه خلیج‌فارس ختم شده است.

این فراخوان که بدون رعایت قوانین مناقصه یا شرایط برابری و نحوه بازگشایی پیشنهادات، به شکل انحصاری توسط دانشگاه خلیج‌فارس و زیرمجموعه‌های آن شامل پارک علم و فناوری خلیج‌فارس و منطقه ویژه علم فناوری که همه مراکز متعلق به دانشگاه مادر استان بوشهر است و بدون همراهی سایر دانشگاه‌ها و مراکز علمی تحقیقاتی استان تدوین شده است، موجب طرح این سؤال گردید که ماجرای کارخانه نوآوری افتتاح شده در اردیبهشت‌ماه توسط معاونت علمی چه بوده و حالا جریان این فراخوان چیست؟ اگر کارخانه داشته‌ایم این چیست و اگر نداشتیم آن چه بوده؟!

اینکه مدام تکرار می‌شود شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی در این مجموعه فعال هستند قانع‌کننده نیست، چرا که هزینه‌های هنگفت ساخت و نگهداشت این مجموعه‌ها؛ در کنار بی‌حاصلی این کارخانه تنها هدررفتن فرصت‌ها و ظرفیت‌ها و بودجه‌های میلیاردی استان است که می‌تواند به‌عنوان اکوسیستم استارتاپی منطقه و به‌اصطلاح پاتوقی برای استارتاپ‌ها و در کل هاب استارتاپی استان منشأ خدمات و فعالیت‌های کاربردی باشد.

لزوم ورود سازمان بازرسی

شاید خوب باشد که در اولین قدم دانشگاه خلیج‌فارس لیست شرکت‌ها و بهره‌برداران مستقر در این مجموعه با جزئیات فعالیت‌های آنها و بودجه‌های مصرف شده و همچنین محصولات آنها را منتشر کند تا مشخص شود که در این مدت چه خروجی و کارکردی برای استان داشته است؛ همچنین سازمان بازرسی استان برای تنویر افکار عمومی و جلوگیری از هدررفت بیت‌المال به موضوع ورود کند.